Admission Notification | Webmail | Careers

 

 

 

 

 

Home > Department > Electrical Engineering > Club & Activities

Club and Activities

About DELTA Students Forum

List of Office Bearers of Club

Prof. Tuba Khan

Program:
Electrical Engineering
Designation:
Forum In-charge

Mr. Kuldeep Talmale

Program:
Electrical Engineering
Designation:
President

Ms. Gunjan Dhanvijay

Program:
Electrical Engineering
Designation:
Secretary
 

List of Office Bearers 2022-23

SR NO.

NAME

DESIGNATION

YEAR

1

Harsh Gupta

Committee Advisor

Final

2

Tejaswini Wakalkar

Mentor

Final

3

Kuldip Talmale

President

III

4

Divya Gupta

Vice President

II

5

Gunjan Dhanvijay

Secretary

III

6

Prajyot Hepat

Joint Secretary

II

7

Harshal Mahakode

Governor

III

8

Ayush Barsagade

Treasurer

III

9

Abhijeet Khobragade

Co-Treasurer

III

10

Pratiksha Mandape

Digital Promotion Head

III

11

Nikhil Meshram

Digital Promotion Co-Head

II

12

Nadini Watgure

Digital Content Head

III

13

Pradip Pawar

Digital Content Co-Head

II

14

Nikhil Khobragade

Discipline Head

III

15

Siddheshwar Sakarge

Discipline Co-Head

III

16

Kajal Doye

Discipline Co-Head

III

17

Prachi Dandekar

Event Head

III

18

Karan Pahade

Sports Head

III

19

Bhumika Bhandakkar

Sports Co-Head

III

20

Prem Jogekar

Technical Head

II

21

Tushar Bhalerao

Technical Event Head

III

22

Viveta Sondarkar

Hospitality Head

III

23

Anjali Bagde

Hospitality Co-Head

II

24

Sakshi Shriwas

Spokesperson

III

25

Sumaiya Patel

Spokesperson

II

26

Nidhi Kachhwah

Documentation Head

II

27

Adwait Yelekar

Emergency Head

II

28

Yash Mankar

Photography Head

II

29

Prasanna Chanekar

Creative Head

III

30

Isha Thakre

Creative Co-Head

III

31

Himanshu Vaidya

Sponsorship Head

III

List of Office bearers

Sr. No.

Name of office bearers

Post

1

STUTI PATIL

PRESIDENT

2

ANKUSH KOLHE

VICE PRESIDENT

3

NIRAJ WANKHEDE

SECRETARY

4

HIMANI PATLE

JOINT SECRETARY

5

ASHISH BRAMHANKAR

TREASURER

6

SHARVARI DOKE

DOCUMENTATION HEAD

7

PRAJWAL DURYODHAN

SPORTS HEAD

8

SANKET SHYAMKUL

TECHNICAL HEAD

9

SAMIKSHA WAGHMARE

DISCIPLINE HEAD

10

YASHWANT M.BORKAR

CULTURAL HEAD

11

AMAR CHAWARE

EXECUTIVE MEMBER

12

NIKITA GADPAYLE

EXECUTIVE MEMBER

13

PALLAVI CHAUBEY

EXECUTIVE MEMBER

14

PAYAL REWATKAR

EXECUTIVE MEMBER

15

MANGESH WANDHARE

EXECUTIVE MEMBER

16

ANJALEE WASNIK

EVENT HEAD

17

RUSHIKESH WAGH

HOSPITALITY HEAD

18

VIKAS RAGHORTE

GOVERNOR

19

KRUNAL ZODAPE

SPOKE PERSON

20

RUCHI SHIURKAR

EMERGENCY HEAD

List of Events: (For Session 2022-23)

Sr. No.

Name of Event

Date

1

Shiv chi Chhaya

24 Feb 2023

2.

Techno Fest

13 March 2023

3.

Guest Lecture on Health Awareness

24 march 2023

4.

Communication Barrier

12 April 2023

5.

Tesla Minds

11 May 2023

6.

Game Fest

30 May 2023

7.

Electro Olympiad

14 june 2023

8.

Poster Competition

 

List of Events: (For Session 2019-20)

Sr. No. Event Date
1 Art and Craft Activity 10/08/2019
2 Forum installation 29/08/2019
3 Guest lecture 29/08/2019

Innovation & Startup Projects

Name of Project:

Solving Drinking Water Problem in Sanitary Zone of VIDARBHA By Artificial Lake on Purna River 

Objective and outcome:

  • Peoples will get assurity for drinking water for minimum 10 years
  • Health issues due to water will be reduce
  • floating solar system will help to form seperate solar grid for farmer
  • Village will be independent for drinking water
  • Wanderings of people for water will be finished
  • Time will be saved for collecting drinking water

Awards and Achievements:

Shortlisted for Vishwakarma Award (Regional Round Clered) 

Session:

2018-19

Activities

Activity based on awareness on energy conservation.

Street play on “उर्जेची बचत काळाची गरज

Nukkad Natak on “Healthy living, personal hygiene & its importance”

Visit to Incubation centre, YCCE,Nagpur

NSS Activity “Water Body Cleaning”

Street play on “Energy Conservation”

Alumni Meet